Skip to Content
SEARCH

High School Scholarship Applications Available

Schaumburg Township Council of PTA offers scholarships for graduating seniors who attended a District 54 school.  There are three types of scholarships.

  • Junior College/Trade School/Vocational School Scholarships for seniors with a GPA of 2.85 or higher or a weighted GPA of 2.9 or higher (one scholarship available). Click here to complete the Junior College/Trade School/Vocational School Scholarship Application online.
  • Four-Year College/University Scholarships for seniors with a GPA of 3.3 or higher or a weighted GPA of 3.6 or  (six scholarships available). Click here to complete the Four-Year College Scholarship Application online.
  • The Bonnie Greenberg Memorial Scholarship for a graduating senior with special education needs. The student need not be enrolled in special education classes, but must have a current IEP (one scholarship available). Click here to complete the Bonnie Greenberg Scholarship Application online.

All applications are due by 3 p.m. Friday, February 7, 2020. All candidates will be notified by April 15, 2020.

Awards will be presented at the Schaumburg Township Council of PTAs Scholarship Recognition Dinner on May 8, 2020, and all recipients’ attendance will be requested.

If you have any questions, please contact Michelle Tunquist at mtunquist@nullgmail.com or 630-335-6855.

Free Money for Your PTA

The Schaumburg Township Council of PTAs has received a grant from Lifetouch (our school picture provider) to offset the costs of PTA activities at the local unit level.

Each PTA will receive $400 for anything you need to fund that falls within the PTA objectives and values. You can host a cultural arts assembly, get new equipment for PTA programs, offset the costs of inside recess games or outside recess equipment, or whatever else you decide.

To receive a reimbursement, submit a Spend the Cash application and wait for approval from the STC Executive Committee. Once approved, spend teh cash and submit a check request to the STC treasurer. Receipts must be included.

PTA Purposes  (Historical Goals of PTA)

  • To promote the welfare of the children and youth in home, school, community, and place of worship.
  • To raise the standards of home life.
  • To secure adequate laws for the care and protection of children and youth.
  • To bring into closer relation the home and the school, that parents and teachers may cooperate intelligently in the education of children and youth.
  • To develop between educators and the general public such united efforts as will secure for all children and youth the highest advantages in physical, mental, social, and spiritual education.
  • Together we are a powerful voice for children. With your help, we can continue to work toward PTA’s goal of a quality education and nurturing environment for every child.

PTA Values

  • Collaboration: We work in partnership with a wide array of individuals and organizations to accomplish our agreed-upon goals.
  • Commitment: We are dedicated to promoting children’s health, well-being, and educational success through strong parent, family, and community involvement.
  • Accountability: We acknowledge our obligations.  We deliver on our promises.
  • Respect: We value our colleagues and ourselves.  We expect the same high quality of effort and thought from ourselves as we do from others.
  • Inclusivity: We invite the stranger and welcome the newcomer.  We value and seek input from as wide a spectrum of viewpoints and experiences as possible.
  • Integrity: We act consistently with our beliefs.  When we err, we acknowledge the mistake and seek to make amends.

STC Elementary Scholarships

The STC Elementary Scholarship Committee is pleased to announce the recipients of the scholarships for summer enrichment camps and programs this year. The STC of PTAs extends its congratulations to the 105 recipients and its best wishes to ALL of the 134 students who applied. The committee would like to thank the local unit Elementary Scholarship Coordinators at each of our schools who worked to make this program a success.

First Name Last Initial School Grade Camp
Leah R Addams 7th Schaumburg Park District Team Voyager
Tyler S Addams 7th Teen Voyager
Joshua L Addams 7th District 54 Stem Camp
Andrew S Aldrin 6th Camp Napowan
Nyah S Anne Fox 5th Explorers Camp
Ema B Armstrong K Creative Arts Camp
Victoria B Armstrong 1st Splash Down Camp
Zoie F Blackwell 6th White Pines Summer
Luan B Blackwell 6th Chess Scholars
Luka I Blackwell 2nd Sports, Splash & Create Camp
Jameson T Campanelli 4th Camp Napowan
Ioakeim Aggelos M Campanelli 2nd Hockey Camp
Nyla M Campanelli 4th Adventure Camp
Madison M Churchill 3rd Cabin Capers
Audrey M Collins K YMCA Pathfinders
Talia R Collins 6th Become a Kid Entrepreneur
Rishab C Collins 5th Python Coding
Henry B Collins K All Star Sports Soccer
Thomas S Collins 2nd Chess Camp
Laila C Collins KGymnastics Tumble Cheer
George S Collins K LiL Astronauts
Madison S Collins 2nd Tumble Cheer Camp
Sodtsetseg T Dirksen K Day Camp
Joshua J Dirksen 5th NWSRA Day Camp
Austin C Dirksen 1st Animal Crackers
at Spring Valley
Hatim E Dirksen 2nd Kasper Summer Camp
Mia S Dooley 2nd Ballet
Kantaro M Dooley 3rd Computer Programming
Drake B Dooley 2nd EV3 Mindstorm Robotics
Nanami F Dooley K Figure Skating
Yuna H Dooley 4th Figure Skating
Diana C Dooley 5th Art Excellence Camp
Shunto S Dooley K Camptastic Day Camp
Haley B Dooley 4th Kasper
Henry M Dooley 1st Lil SOS @ Spring Valley Nature Center
Shuue O Dooley 5th Minecraft A Networked Adventure
Ajay V Einstein 1st Camptastic Day Camp
Ethan G Einstein 5th Lights, Camera…Toy Story
Tanvi S Einstein 5th Outdoor Engineers
Richard Y Einstein 4th Soccer 54 Fitness League
Nicholas P Eisenhower 7th Jr. Golf Tigers
Noah C Enders 1st Camp Napowan
Benjamin R Enders 1st Camp Napowan
Jonathan M
Enders
K Nature Pirates
Giselle A
Enders
6th Teen Voyager
Anna D Fairview 6th Camp Juniper Knoll/Cast Iron Chef
Dhruvi J Fairview 5th From My Head
TO-MA-TOES
Aaryan A Fairview 3rd Ukulele for Beginners – Harper In Zone
Frank G Fox K Chicago Bulls Youth
Hoops Camp
Dylan S Fox 2nd S.O.S. Junior Camp
Cassandra K Frost 7th Van Buren Youth Camp
Cristina Mary W Frost 7th Track and field
Carissa K Frost 7th IRCA Summer Spirit
Bianca V Hale 6th Camp Napowan
Natalia S Hale 3rd Swim Lessons
Colton M Hanover
Highlands
3rd SOS Jr.
Huga M Hoover 1st Jr.Sports Camp
Abdullah I Hoover 4th Swimming Lessons
Chelsey S Hoover 6th Rise Dance Summer
Dance
Evan D Hoover 3rd Golf Youth Clinic
Alexa A Hoover 3rd Gymnastics Summer
Team
Blake A Hoover 6th I Want to be a Star
Eleanor C Hoover 2nd I Want to be a Star
Oliver H Hoover 5th I Want to be a Star
Diana V Hoover 2nd I Want to be a Star
Rujuta S Hoover 4th Lights, Camera…Toy Story
Alexander J Hoover 5th Skyhawks
Flag Football
Ryan C Hoover 1st SOS Junior
Kyle P Hoover 5th SOS Skills
for Outdoor Survival
Kassandra W Lakeview 3rd HOTT Dance
Leilani C Lakeview 5th NIHF – STEM Inventors
Avery S Lincoln
Prairie
5th Horse Camp
Sam J Lincoln
Prairie
6th Camp
Napowan
Kirsten L Lincoln
Prairie
6th Chef’s Challenge
Veehaan S Lincoln
Prairie
2nd Group Guitar for Beginners
Riley T Lincoln
Prairie
1st Adventure Camp
Nia B Lincoln
Prairie
5th Explorers Camp
Zoe C Lincoln
Prairie
2nd Splash Down Camp
Chiara D Lincoln
Prairie
6th Rise Dance Summer Dance
William M Link 2nd Camp Adventure
Charlie K Link 6th PGC Basketball Skills Academy
Brody S Link 6th PGC Basketball Skills Academy
Sean K Link 2nd Kasper Summer Camp
Arianna G MacArthur 2nd Tumbling Camp
Gwendolynn R MacArthur 5th Summer Soccer Camp
Alexa S MacArthur 3rd Creative Arts Camp
Kailey W MacArthur 5th Summer Horse Camp
Gabriel A MacArthur 2nd Swimming
Sireen Z MacArthur 4th Varsity Sports
Kasia M MacArthur 6th SAA Golden Goal Striker Camp
Ethan S MacArthur 5th STEM Camp
Olivia P MacArthur 5th Summer Instrumental Music
Kate Y Mead 7th Camp Tannadoonah
Jaden P Nerge 1st Star Voyagers
Jessica P Nerge 6th Overshadowed’s Youth Theater Camp
Matthew S Nerge 5th Rolling Meadows Renegades Hockey Camp
Joseph S Nerge 3rd Elk Grove Park District Art Camp
Seyenna P Nerge 5th 3D Printing Through Art & Architecture
Rilyn B Nerge 1st Girls Just Wanna Dance Camp
Norah R Nerge 1st Jr. Artists
Ella S Nerge
K
Youth Tennis
Leia T Stevenson
K
Camp Kupugami
Olivia O Stevenson K Summer Camp at Tutor Time
Joline K Stevenson 1st Aqua Summer Camp – Mermaids & Minnows
Carter R Stevenson K Camp Invention – STEM Camp

Nominating committee submits 2019-20 STC slate

The nominating committee submits the following slate of nominees to serve as officers of the Schaumburg Township Council of PTA for the 2019-20 term.

  • President: Jim Sklena
  • 1st Vice President: Katie Forsythe
  • 2nd Vice President: Eileen Morris
  • Recording Secretary: Michelle Pikscher
  • Corresponding Secretary: Quinn Kuipers
  • Treasurer: Cheryl Gleason

The slate will be announced at the PTA Auction on March 8.